Wesołe zabawy na nietypowe dni

Zabawy w domu z przedszkolakiem

Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa.

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były ciekawe świata, miały wiarę w siebie, były kreatywne, bawmy się z nimi, podarujmy im swój cenny czas. Dzięki wspólnym zabawom wzmacniamy więź z dzieckiem i sprawiamy, że czuje się ono ważne i kochane.

Zajęcia „zrób to sam” to propozycje dla bardziej aktywnych maluchów (wyciszają) i małych artystów. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, auta, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie.

Zabawa w chowanego– tej zabawy nikomu nie trzeba rekomendować. Dzieci ją uwielbiają. Jeśli macie w domu więcej miejsca i dużo zakamarków, zabawa w chowanego będzie super pomysłem.

Wspólne gotowanie– zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki i nie przejmujcie się, jeśli mały mistrz kuchni nieco nabrudzi. Z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe.

Wspólne czytanie– o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Przytoczymy zaledwie najważniejsze z nich. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.

Ciepło-zimno

Chowamy zabawkę w przeróżnych miejscach, a później naprowadzam na nie dziecko hasłami: „Ciepło – zimno – gorąco – mróz! – lepiej załóż czapkę, bo się przeziębisz”. A potem zamiana ról.

Kino domowe

Zachęcamy do oglądania filmowych kanałów dla dzieci, nie tylko w TV ale również w internecie , np. YouTube Kids lub innych dedykowanych.

Domowa wytwórnia makaronu.

Potrzebujemy: 1 jajko, pół kilograma mąki i wodę mineralną gazowaną, którą dolewamy „na oko” w trakcie ugniatania ciasta, dla dzieci urabianie ciasta na makaron to taka sama frajda jak lepienie ciastoliną czy plasteliną.

Układy taneczne z Youtube.

Tańczmy , ruszajmy się. https://youtu.be/p7yYiLEus7w

Konkurs plastyczny

Fajnie, jeśli w domu jest więcej dzieci, ale mogą się też bawić dorośli.

Komu wyjdzie najładniejszy rysunek? Dzieci bardzo się starają i poświęcają mnóstwo czasu na stworzenie czegoś, co będzie najładniejsze.

Jedna osoba nie bierze udziału i jest sędzią. Tylko UWAGA: w tym konkursie wszyscy wygrywają!

Stworzenie własnej książki.

Zszyj albo zepnij ze sobą kartki A4: tak, żeby stworzyć książkę. Podpisz imieniem i nazwiskiem swojego dziecka. Teraz kolej na nie: musi wymyślić i narysować historię w obrazkach. A potem opowiedzieć. Zatytułujcie książkę, możesz też zapisać opowiedzianą przez dziecko historię na kartkach.

Tor przeszkód

To akurat ulubiona zabawa przedszkolaków. Rozkładamy krzesła, piłki, koce, zabawki, ustalamy zasady (gdzie biegniemy, gdzie się czołgamy, czego trzeba dotknąć, co ominąć slalomem), ustawiamy stoper i sprawdzamy, kto pokona tor w najkrótszym czasie!

I pamiętajmy aby ZAWSZE DOBRZE MYĆ RĘCE ! 🙂

bawimy się
Skip to content